Broadcast Schedule

 

Monday Sept. 1

1:00A Little League Baseball: State Championship Game 1 South Windsor vs. Fairfield (7/26)
2:30A Little League Baseball: State Championship Game 2 South Windsor vs. Fairfield (7/27)
4:00A Little League Softball: Section 2 Championship CNP vs. Mystic-Groton (7/10)
5:30A GameTime
6:00A Power Yoga
6:30A Classical Stretch
7:00A America’s Walking
7:30A Second Opinion
8:00A Healthy Body, Healthy Mind
8:30A Breakfast Special II
9:30A Classical Stretch
10:00A Power Yoga
10:30A Designing Healthy Communities
11:30A Journeys In India
12:00P Travel Scope
12:30P Globe Trekker
1:30P Family Travel with Colleen Kelley
2:00P Travel With Kids
2:30P Hot Dog Program
3:30P Design Squad
4:00P HS Football: 2014 Super 100 Classic (6/28)
7:00P HS Football: Xavier at West Haven (10/18/13)
10:00P HS Football: Wolcott at Naugatuck (9/20/13)

Tuesday Sept. 2

2:00A CIAC State Open Outdoor Track and Field Championships (6/9)
6:00A Power Yoga
6:30A Classical Stretch
7:00A Travel With Kids
7:30A Market Warriors
8:30A Running with the Bulls
9:30A Classical Stretch
10:00A Power Yoga
10:30A Second Opinion
11:00A Family Travel with Colleen Kelley
11:30A Travel With Kids
12:00P Breakfast Special II
1:00P Lords of the Gourd: The Pursuit
2:00P Lime Rock: Secrets of Valley Racing
3:00P Autoline
3:30P Motorweek
4:00P Eastern League Baseball: New Hampshire at New Britain (8/29)
7:00P PREMIERE: Beyond The Beat
7:30P HS Football: Staples at Xavier (9/11/13)
10:30P HS Football: Waterford at Platt (9/13/13)

Wednesday Sept. 3/h3>
1:00A 2014 Great Shehan Adult Dodge Ball Tournament (7/16)
2:00A Nutmeg State Games: Wrestling (7/20)
4:00A Connecticut Soccer League Final: Glastonbury Celtic vs. Gremio Lusitano (6/29)
6:00A Power Yoga
6:30A Classical Stretch
7:00A Motorweek
7:30A Aviators
8:00A Chasing Schackleton
9:00A Wild Photo Adventures
9:30A Classical Stretch
10:00A Power Yoga
10:30A Journey’s In India
11:00A Jonathan Bird’s Blue World
11:30A Running of the Bulls
12:30P Legend of Pancho Barnes
1:30P Wiley Post of Oklahoma
2:30P Market Warriors
3:30P Everyday Edisons
4:00P Eastern League Baseball: Harrisburg at New Britain (8/15)
7:00P PREMIERE: HS Training Camp Special
7:30P HS Football: Fairfield Prep at Shelton (10/11/13)
10:30P HS Football: Masuk at Ansonia (10/17/13)

Thursday Sept. 4

12:30A Eastern League Baseball: Erie at New Britain (8/2)
4:00A Going, Going Gone
5:00A Independent Lens: Indian Relay
6:00A Power Yoga
6:30A Classical Stretch
7:00A Design Squad
7:30A Everyday Edisons
8:00A Roadtrip Nation
8:30A Ashes to Glory
9:30A Classical Stretch
10:00A Power Yoga
10:30A Fishing Behind the Lines
11:00A Fly Tying: The Angler’s Art
11:30A New Fly Fisher
12:00P Wilderness Journal
12:30P Chasing Schackleton
1:30P Journeys In India
2:00P Journeys in Africa
2:30P Globe Trekker
3:30P Aviators
4:00P Eastern League Baseball: Bowie at New Britain (8/12)
6:30P Beyond the Beat
7:00P Training Camp Special
7:30P CIAC Football Class L Quarterfinal: Daniel Hand vs. Darien (12/3/13)
10:30P HS Football: Derby at Woodland (11/15/13)

Friday Sept. 5

1:30A Beyond the Beat
2:00A WNBA Basketball: CT Sun at Seattle Storm (7/15)
4:00A WNBA Basketball: CT Sun at Tulsa Shock (7/5)
6:00A Power Yoga
6:30A Classical Stretch
7:00A Travel With Kids
7:30A New Fly Fisher
8:00A Fly Tying: The Angler’s Art
8:30A Fishing Behind the Lines
9:00A Jonathan Bird’s Blue World
9:30A Classical Stretch
10:00A Power Yoga
11:30A Wiley Post of Oklahoma
12:30P Independent Lens: Indian Relay
1:30P Running of the Bulls
2:30P Ubaldo
3:30P Roadtrip Nation
4:00P CIAC Football Class S Final: Woodland vs. Ansonia (12/13)
7:00P CIAC Football Class L Final: Fairfield Prep vs. Southington (12/19/13)
10:00P CIAC Football Class M Final: Brookfield vs. St. Joseph (12/14/13)

Saturday Sept. 6

12:30A Beyond the Beat
1:00A 2014 Osgood Shootout: Open Division Championship (8/17)
2:30A 2014 Schoolgirl Basketball All-Star Classic (4/13)
4:30A 2014 Schoolboy Basketball All-Star Classic (4/13)
6:00A Classical Stretch
6:30A Aviators
7:00A Motorweek
7:30A Globe Trekker
8:30A Wilderness Journal
9:00A Wild Photo Adventures
9:30A Aviators
10:00A 2013 Girls Soccer CCC Championship: Northwest Catholic vs. Middletown (10/30/13)
12:00P 2013 Boys Soccer CCC Championship: RHAM vs. Farmington (10/30/13)
1:30P 2013 CIAC Boys Soccer Class S Semifinal Bolton vs. Valley Regional (11/13/13)
3:30P 2013 CIAC Girls Soccer Class M Final: Haddam-Killingworth vs. Waterford (11/16/13)
5:30P 2013 CIAC Girls Soccer Class S Semifinal: Coventry vs. Portland (11/11/13)
7:30P 2013 CIAC Boys Soccer Class L Final: Glastonbury vs. Ridgefield (11/16/13)
10:00P 2013 CIAC Boys Soccer Class S Final: Bolton vs. Cromwell (11/16/13)

Sunday Sept. 8

12:00A 2013 CIAC Boys Soccer Class L Final: Joel Barlow vs. Farmington (11/16/13)
2:00A 2013 CIAC Girls Soccer Class M Semifinal: Tolland vs. Waterford (11/12/13)
4:00A HS Boys Soccer: Old Saybrook at Hale Ray (10/24/13)